Słoneczna Drużyna

 

Sprawozdanie z działalności pracy „Słonecznej drużyny”

Grupa rozpoczęła działalność we wrześniu 2023 roku i działała do  końca maja 2024 roku. W skład drużyny wchodziło 25 uczniów z klas ósmych i siódmych. Skład drużyny : Emily Ciereszko, Iga Szymoniak, Wiktor Grabowski, Krystyna Nosińska, Marta Rola, Karolina Zając, Kornelia Trzybińska, Julia Michałowska, Krystian Giwerski, Aleksandra Słomczyńska, Katarzyna Gostomska, Tobiasz Ćwik, Maciej Dziugieł, Hanna Glińska Kit, Maja Hnatek, Ilya Kliatskov, Lena Kołakowska, Mateusz Korotko, Michał May, Dawid Minda, Michał Ossowski, Zuzanna Pozorska, Mateusz Żochowski, Krystian Olszewski, Julia Czyżykowska
Uczniowie uczestniczyli w zajęciach w nowo utworzonej pracowni OZE-EKOFOTON. Zajęcia odbywały się regularnie w systemie: raz w tygodniu przy efektywnym wykorzystaniu zakupionych w projekcie pomocy dydaktycznych. Na zajęciach młodzież miała możliwość przeprowadzania eksperymentów, które pozwoliły na zdobycie wiedzy na temat sposobu generowania energii pochodzącej z naturalnych źródeł energii,  takich jak woda, wiatr i słońce.
Ekologiczną edukację uczniowie poszerzali również poza szkołą. Wraz z opiekunem, p. Alicją Gołębiowską, nauczycielką chemii i biologii, uczniowie odybli wycieczki do wodociągów  i oczyszczalni ścieków w Słupsku, Słupskiego Inkubatora Technologicznego,  a także na farmę wiatrową w Łosinie należąca do grupy Energa. Wszystkie wyjazdy dokumentowane były w postaci albumów zdjęciowych oraz w formie filmów zamieszczanych na stronie projektu.

 

WIZYTA SŁONECZNEJ DRUŻYNY W ELEKTROWNI WODNEJ W BIESOWICACH 17 MAJA 2024 R.

 

W piękny majowy poranek ekipa ze „Słonecznej drużyny” wyruszyła w kolejną podróż. Tym razem udaliśmy się do elektrowni wodnej w Biesowicach. Elektrownia położona jest w bardzo urokliwym miejscu, nad rzeką Wieprzą. Na miejscu zostaliśmy zapoznani z historią elektrowni. Pan Krzysztof (opiekun elektrowni) w bardzo ciekawy sposób przedstawił nam działanie maszyn i powstawanie energii elektrycznej. Dowiedzieliśmy się jakie są wady i zalety funkcjonowania elektrowni wodnej. Pogoda dopisała,  a humory jeszcze bardziej. Wycieczka zakończyła się w bardzo przyjemny sposób… ;-)

Zobacz film

 

Wycieczka do Łosina
1

Kolejna wyprawa uczniów ze „Słonecznej drużny” odbyła się do Łosinia.  Wśród bezkresnych pól ziemniaków, znajdował się cel podróży, a mianowicie  - farma wiatrowa. Na miejscu „klubowicze” odbyli lekcję,  której tematem była energia wiatru. „Drużyna”, dowiedziała się,  w jaki sposób powstaje wiatr i jak jest wykorzystywany przez człowieka, poznała budowę wiatraka oraz wady i zalety pozyskiwania energii wiatrowej. Omówione zostały uwarunkowania terenu, które umożliwiają powstanie farmy wiatrowej. Wszystkim dopisywały humory, a niewątpliwą atrakcją było użycie przez jednego z uczniów dronu, w celu sfilmowania wycieczki.

Zobacz film

 

Przez zabawę do wiedzy

 

„Słoneczna drużyna”- to grupa uczniów, która podczas zajęć w pracowni OZE ma możliwość samodzielnie konstruować, modelować i poznawać sposoby pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Uczniowie chętnie uczestniczą w zajęciach, szczególnie że zarówno twórcom projektu, jak i uczniom przyświeca szlachetna zasada: „przez zabawę do wiedzy”.

Zobacz film

 

Wycieczka edukacyjna do Słupskiego Inkubatora Technologicznego

W dniu 28 maja 2024 roku odbyła  się wycieczka edukacyjna do Słupskiego Inkubatora Technologicznego. Uczestniczyło  w niej 25 uczniów, członków  "Słonecznej drużyny" działającej w ramach szkolnej pracowni OZE EKOFOTON.
Podczas spotkania z pracownikami SIT uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób Inkubator współpracuje z lokalnymi firmami, poznali zasadę działania klastra energetycznego. Dodatkowo uczniowie mieli sposobność obejrzenia i poznania zasad pracy różnych rodzajów instalacji fotowoltaicznych oraz porównania ich wydajności.

ZOBACZ FILM

 

 

Wycieczka do słupskich wodociągów na ulicy Sportowej

W ramach działalności szkolnej pracowni OZE EKOFOTON uczniowie "Słonecznej drużyny" uczestniczyli w wycieczce do słupskich wodociągów na ulicy Sportowej. Pierwszym celem wyprawy, było zapoznanie się z pracą laboratorium. Uczniowie zapoznali się ze sposobami badania wody i ścieków, mieli możliwość samodzielnego wykonania pomiarów. Następnie przeszli na oczyszczalnie, gdzie poznali etapy oczyszczania ścieków oraz ich wykorzystanie przy produkcji energii i kompostu.

 

 

Wywiad z panią Alicją Gołębiowską, nauczycielką chemii, opiekunem pracowni EKOFOTON i szkolnego klubu Słoneczna drużyna

1. Jaki był cel powstania pracowni OZE?

Pracownia OZE EKOFOTON  to miejsce, gdzie uczniowie zapoznają się z ideą odnawialnych źródeł energii.  Pracownia oferuje nowoczesne wyposażenie w oparciu o interaktywny ekran, interesujące i innowacyjne pomoce naukowe, ergonomiczne stanowiska do pracy i nauki dla uczniów, nauczycieli oraz mieszkańców gminy.
Pomoce dydaktyczne zakupione do pracowni pozwalają zrozumieć zagadnienia związane z energią i jej przemianami oraz zwiększyć świadomość ekologiczną młodzieży i zachęcać ich do pracy z nowoczesnymi technologiami na rzecz ochrony środowiska przyrodniczego. Ponadto korzystanie z ekopracowni OZE pozwala na przeprowadzanie zajęć w sposób efektywny i atrakcyjny, daje zarówno uczniom jak i nauczycielowi poczucie wyjątkowości, jest też doskonałym sposobem promocji placówki.

2.Jakie zajęcia są prowadzone w pracowni OZE?

Powstanie pracowni umożliwiło założenie szkolnego klubu  Słoneczna drużyna. W skład klubu wchodzą uczniowie klas czwartych, siódmych i ósmych. Zajęcia prowadzone są od września i odbywają się raz w tygodniu.

3. Jaki jest cel działania klubu?

Uczniowie w ramach zajęć mogą odkrywać możliwości wiatru, słońca, wody jako źródeł energii odnawialnej. Samodzielnie eksperymentują z różnymi konfiguracjami OZE. Zajęcia inspirują uczniów do podejmowania działań na rzecz ochrony  środowiska naturalnego, tj. oszczędzania zasobów naturalnych, zmniejszania zużycia energii czy prawidłowej segregacji śmieci. Utworzenie klubu ma też na celu wykreowanie szkolnych liderów w obszarze objętym projektem.

4. Czy z pracowni korzystają również młodsze dzieci?

Oczywiście, pracownia i jej wyposażenie dostosowane jest dla uczniów w każdym wieku, a zakupione pomoce dydaktyczne są wykorzystywane w ramach zajęć przez nauczycieli klas 1 - 3.

5. Jakie są najbliższe plany z wykorzystaniem pracowni OZE?

Pracownia służy nie tylko uczniom klubu, ale przede wszystkim całej społeczności szkolnej, a nawet lokalnej. odbywają się w niej lekcje z przedmiotów przyrodnich takich jak: chemia, fizyka, geografia czy biologia oraz zajęcia rozwijające zainteresowania czyli koło chemiczne, koło biologiczne I fizyczne. Zakupione materiały dydaktyczne są z powodzeniem wykorzystywane przez nauczycieli w codziennej pracy z uczniem.

 

 

SŁONECZNA DRUŻYNA

Miło nam poinformować, iż od 11 września 2023 roku, działa w naszej szkole "Słoneczna drużyna". Jest to grupa uczniów, która w ramach nowo otwartej pracowni oze - ekofoton, bierze udział w cyklicznych zajęciach związanych z odnawialnymi źródłami energii.

 



DOFINANSOWANIE ZE ŚRODKÓW WOJEWÓDZKIEGO FUNDUSZU OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ
W GDAŃSKU ORAZ NARODOWEGO FUNDUSZU OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ