Aktualności

Happening p.n. ”Dbamy o naszą planetę Ziemię”

Dnia 22 kwietnia 2024 roku odbył się szkolny happening p.n. ”Dbamy o naszą planetę Ziemię”, realizowany w ramach zadania projektowego „Ziemia dla pokoleń – edukacja ekologiczna z uwzględnieniem odnawialnych źródeł energii. W powyższym wydarzeniu wzięło udział 59 uczniów klas trzecich Szkoły Podstawowej w Kobylnicy. 

Happening rozpoczął przemarsz uczniów ulicami Kobylnicy. Dzieci niosły przygotowane przez siebie transparenty promujące postawy proekologiczne i śpiewały piosenki zachwalające piękno naszej planety Ziemi.

Punktem kulminacyjnym happeningu był konkurs ekologiczny, w którym wzięli udział wszyscy trzecioklasiści. Uczniowie zostali podzieleni na trzy grupy i odpowiadali na siedem losowo wybranych pytań testowych. W wyniku zmagań konkursowych okazało się, że pomiędzy dwiema klasami konieczna była dogrywka, która zakończyła się remisem. W efekcie jury konkursowe przyznało dwa miejsca pierwsze i jedno drugie. Pani Iga Bekiesza, kierownik Działu Oświaty i Sportu CUW w Kobylnicy, uroczyście wręczyła przedstawicielom klas trzy nagrody w postaci gier dydaktycznych związanych z tematyką ekologiczną.

Po uroczystym zakończeniu happeningu uczniowie roześmiani i pełni wrażeń wrócili do szkoły.

 

 

 

 

Realizacja zadania projektowego: Ziemia dla pokoleń – edukacja ekologiczna 
z uwzględnieniem odnawialnych źródeł energii w nowo powstałej pracowni OZE EKOFOTON w Szkole Podstawowej w Kobylnicy

Postępujące zmiany klimatu stanowią coraz większe zagrożenie dla zrównoważonego rozwoju tak obecnego jak i przyszłych pokoleń. Świadomość tego stanu rzeczy staje się powszechna, tym nie mniej edukacja najmłodszych daje gwarancje zmiany myślenia całego pokolenia. Należy wychować odpowiednio młodych ludzi, aby podnieść ich świadomość ekologiczną, uwrażliwić na stan środowiska naturalnego. Jednocześnie zaangażowanie dzieci, ich otwartość i gotowość do wprowadzania zmian wiąże się z wywołaniem korzystnej transformacji w podejściu ich rodziców do zagadnień związanych np. z ekologicznymi sposobami ogrzewania domu czy gospodarowania odpadami.
Przystąpienie gminy do projektu jest konsekwentną kontynuacją podejmowanych od szeregu lat działań proekologicznych takich jak m.in. termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej, montaż instalacji solarnych, ograniczenie zużycia energii w szkołach poprzez zastosowanie metodologii 50/50, poprawa efektywności systemów oświetlenia zewnętrznego, modernizacja oświetlenia w szkołach, termomodernizacja Szkoły Podstawowej w Kobylnicy czy  budowa instalacji OZE na budynkach użyteczności publicznej.

W ramach realizacji projektu w Szkole Podstawowej w Kobylnicy oddano do użytku nowoczesną i doskonale wyposażoną pracownię OZE Ekofoton, w której uczniowie z gminy zdobywają i poszerzają wiedzę z zakresu edukacji ekologicznej poprzez doświadczenia i eksperymenty badające stan wody i powietrza, zapoznają się z alternatywnymi źródłami energii, takimi jak słońce, wiatr, woda, źródła geotermalne. Pracownia jest miejscem cotygodniowych spotkań Szkolnego Klubu „Słoneczna drużyna”, którego celem jest wykreowanie liderów szkolnych w obszarze objętym projektem.

W grudniu 2023 r. zorganizowany został konkurs na najlepszy plakat lub transparent promujący OZE, w którym wzięło udział 94 uczniów z klas I – VIII SP. Nagrodzeni i wyróżnieni uczniowie otrzymali bony podarunkowe, a ich prace zostały wyeksponowane na specjalnych tablicach wystawowych umieszczonych w widocznych miejscach szkoły.

Pod koniec miesiąca ogłoszony zostanie kolejny konkurs, tym razem na projekt broszury promującej pracownię OZE EKOFOTON.
Poza działalnością pracowni, ekologicznymi konkursami i aktywnością Słonecznej drużyny, w szkole realizowane są także zajęcia edukacyjno-wychowawcze zgodnie z opracowanymi wcześniej przez członków zespołu projektowego scenariuszami. Zajęcia prowadzone są w ramach lekcji i obejmują tematy takie jak np. Energia a środowisko, Dom bez rachunków, Energia z biomasy, itp.

Wszystkie informacje nt. działalności szkoły w ramach realizacji projektu umieszczane są zarówno na stronie internetowej szkoły oraz specjalnie w tym celu utworzonej stronie https://www.eko.spkobylnica.pl/ i powiązanym z nią facebooku.

 

OTWARCIE PRACOWNI OZE EKOFOTON

12 października br. miało miejsce uroczyste otwarcie nowoczesnej ekopracowni OZE „EKOFOTON”. Przedsięwzięcie możliwe było do zrealizowania dzięki funduszom pozyskanym w oparciu o projekt składany przez szkołę w ramach konkursu ogłoszonego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku w Programie Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej na lata 2022 – 2025 – ekoPracownia – zielone serce szkoły (edycja 2023).

W uroczystości wzięli udział m.in.:  Paweł Lisowski - Starosta Słupski,  Leszek Kuliński – Wójt Gminy Kobylnica oraz władze Rady Gminy Kobylnica,  Marta Prezlata – Dyrektor Centrum Usług Wspólnych w Kobylnicy, Szymon Gajda – Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku,  Andrzej Wójtowicz -  Prezes Zarządu Spółki Wodociągi Słupsk, Ewa Krzaczkowska – Dyrektor Słupskiego Inkubatora Technologicznego, Aleksandra Szewczyk – Prezes Zarządu Spółki Foton OZE, Tomasz Biel – inspektor ds. oświetlenia i zarządzania energią CUW w Kobylnicy, Barbara Gesner-Słomczyńska – przewodnicząca Rady Rodziców SP w Kobylnicy, dyrektorzy szkół gminnych wraz z reprezentacjami nauczycieli i uczniów, nauczyciele szkoły w Kobylnicy.

Otwarcie pracowni poprzedzone zostało wystąpieniami gości i  absolwentów szkoły, którzy przygotowali prezentację nt. wizyty studyjnej w Fredrikstad w Norwegii, która odbyła się w dniach 17 – 20 kwietnia br., a której celem była wymiana doświadczeń w zakresie realizacji przedsięwzięć dotyczących ochrony środowiska, energii odnawialnej, efektywności i bezpieczeństwa energetycznego.

Kolejnym interesującym elementem spotkania było zaprezentowanie „Zielonej ankiety”. Celem badań ankietowych było poznanie stanu wiedzy dzieci i dorosłych o odnawialnych źródłach energii i ich oddziaływaniu na środowisko naturalne.

Część teoretyczna uroczystości zakończyła się debatą, w której wzięli udział eksperci oraz uczniowie ze szkół gminy Kobylnica. Pod dyskusję poddano zagadnienia takie jak: popularność OZE w Polsce, zalety i wady OZE, korzyści z OZE dla zwykłego człowieka, korzyści z termomodernizacji szkoły. Podczas panelu poszukiwano odpowiedzi na pytania: Czy OZE to zysk, moda czy konieczność?, „Odnawialne czy nieodnawialne – oto jest pytanie”.

Utworzenie ekopracowni jest elementem składowym projektu, który zawiera także prowadzenie zajęć edukacyjno-wychowawczych w pracowni OZE na bazie zakupionego sprzętu i materiałów dydaktycznych, utworzenie Szkolnego Klubu „Słoneczna Drużyna”, przeprowadzenie konkursów oraz kampanii informacyjno-edukacyjnych o charakterze ekologicznym.

 

Program otwarcia ekopracowni EKOFOTON – 12 października 2023 r.

Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Kobylnicy

- Wójt Gminy Kobylnica – Leszek Kuliński
- Starosta Słupski – Paweł Lisowski
- Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku – Szymon Gajda

 

 

Słoneczna Drużyna

Miło nam poinformować, iż od 11 września 2023 roku, działa w naszej szkole "Słoneczna drużyna". Jest to grupa uczniów, która w ramach nowo otwartej pracowni oze - ekofoton, bierze udział w cyklicznych zajęciach związanych z odnawialnymi źródłami energii.

 



DOFINANSOWANIE ZE ŚRODKÓW WOJEWÓDZKIEGO FUNDUSZU OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ
W GDAŃSKU ORAZ NARODOWEGO FUNDUSZU OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ